Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Inwestycja na rynku nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Formą tą szczególnie interesują się osoby, które szukają sposobu na równowagę pomiędzy bezpiecznym pomnażaniem kapitału i uzyskiwaniem wysokich stóp zwrotu z inwestycji. W ostatnich latach często można słyszeć o bańce na rynku nieruchomości. Czy opłaca się inwestować w nieruchomości? W trakcie jakich zmian się znajdujemy?

W porównaniu z kryptowalutami czy nawet akcjami spółek notowanych na giełdzie, zmiany na rynku mieszkaniowym następują powoli. Sprawia to, że inwestowanie nieruchomości wymaga stworzenia strategii, która będzie uwzględniać wiele czynników. W głównej mierze to właśnie ona będzie decydować o opłacalności naszej inwestycji.

O bańce na rynku nieruchomości

Często do nas docierają artykuły o kryzysie na rynku nieruchomości, mimo to w ostatnich latach nie uświadczyliśmy żadnego gwałtownego spadku cen. Obecnie w otoczeniu wysokiej inflacji i podwyżki stóp procentowych lokowanie kapitału wymusza dostosowanie się do zmian, które nastąpiły na rynku nieruchomości. Zmiany te spowodowały, że szczególnie opłacalne zaczęło być kupowanie mieszkań pod wynajem, a wpływ na to ma kilka czynników.

Podwyżka stóp procentowych

Coraz mniej osób, które jeszcze rok temu mogłyby skorzystać z zakupu mieszkania na kredyt, obecnie nie ma takiej możliwości. Z jednej strony wpłynęło to na zmniejszenie się cen mieszkań, z drugiej sprawiło, że coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie mieszkania. Co więcej, sporo osób prywatnych znalazło się w trudnej sytuacji. Stopy procentowe zostały szybko podniesione, a wielu Polaków nie było na to przygotowanych. W konsekwencji tego nastąpił szybki wzrost rat kredytów, z którymi wiele osób sobie nie radzi i są one zmuszone odsprzedać mieszkania. W wielu większych miastach ceny najmu w perspektywie ostatniego roku zwiększyły się nawet o 55%.

Uchodźcy z Ukrainy

Wybuch wojny na Ukrainie i przybycie uchodźców znacznie wpłynęło na sytuację mieszkaniową w Polsce. Ponad 6 mln osób z Ukrainy przekroczyło granicę, a wielu z nich zapewne osiedli się w Polsce na stałe. Wpłynie to na duże zapotrzebowanie na długoterminowy wynajem.

Wzrost cen materiałów budowlanych

Deweloperzy, planując swoje inwestycje, nie przewidzieli wojny, która spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw materiałów i surowców budowlanych. W porównaniu z 2021 roku ich cena wzrosła o 30%. Znacząco wpłynęło to na sytuację deweloperów, a co za tym idzie spowolnienie prac budowlanych oraz wstrzymanie nowych inwestycji. Dzisiaj nie dotknie to nabywców mocno, ale w perspektywie kilku najbliższych lat, może znacznie zwiększyć ceny mieszkań i zmusić wielu Polaków do ich wynajmowania.

Czy na mieszkaniu można stracić?

Na mieszkaniu, tak jak na każdej innej inwestycji można stracić, jeśli zostanie ona źle poprowadzona. Jednocześnie zakup mieszkania pod wynajem jest obarczony na tyle niskim ryzykiem, że najczęściej źle dobrana strategia jedynie przedłuża czas, w którym nastąpi zwrot inwestycji. Odpowiednia strategia wymaga uwzględniania wielu czynników, nie tylko dotyczących samej nieruchomości, lecz także najbliższej okolicy i specyfiki miasta. Nieruchomość powinna być dostosowana do konkretnej grupy najemców, dzięki temu możemy uzyskać wyższą cenę najmu.

Stworzenie odpowiedniej strategii, dla osoby, która chce zainwestować w mieszkania pod wynajem, może być trudne. Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszego biura nieruchomości AlLen Housing. Zajmujemy się budową strategii, wsparciem podczas zakupu, wszystkimi sprawami związanymi ze znalezieniem i utrzymaniem najemców, a także kompleksową opieką nad mieszkaniem.

Scroll to Top